Rekuperacja-nowoczesna wentylacja

Rekuperacja to inaczej mówiąc wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła.
Wentylacja tradycyjna (nazywana również grawitacyjną) polega na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, jest ona jednak niedoskonała, ponieważ niepotrzebnie wychładza pomieszczenia i nie usuwa z nich wilgoci. Rekuperator potrafi realnie zmniejszyć straty ciepła z domu, a co za tym idzie koszty ogrzewania.
Zasada działania rekuperacji jest taka, że świeże powietrze napływające do domu ogrzewane jest ciepłem wywiewanego z domu powietrza. Tym właśnie jest odzyskiwanie ciepła z wentylacji.

 

Dodatkową zaletą rekuperatora poza ogrzewaniem napływającego powietrza jest fakt, że oczyszcza on powietrze z zanieczyszczeń i alergenów. Oznacza to, że niezależnie od stanu powietrza na zewnątrz (spowodowanego na przykład smogiem, lub dymem z rozpalanego po sąsiedzku grilla) rekuperator „wpuści” do naszego domu tylko czyste powietrze.
Jeśli interesuje nas rekuperacja mazowieckie jako duże województwo zapewnia mnogość firm montujących tego typu wentylację.
W nowoczesnym budownictwie w zasadzie nie stosuje się już wentylacji grawitacyjnej, z uwagi na wysokie koszty ogrzewania, które generuje, oraz brak oczyszczania powietrza z alergenów i zanieczyszczeń.

 

Możesz również polubić…