Fotowoltaika-nowoczesna ekologia.

W ostatnich latach zaczęło się coraz więcej mówić o dbaniu o naszą planetę, o sposobach na jej ochronę, oraz o tym, jak w sposób ekologiczny można pozyskiwać energię. Jednym z takich sposobów jest przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. W dużym uproszczeniu działa to tak, że słońce świeci w panele słoneczne, czyli ogniwa fotowoltaiczne umieszczone na przykład na dachu i dzięki temu powstaje zjawisko fotoelektryczne. W wyniku tego zjawiska jony dodatnie oraz jony ujemne zostają rozdzielone i kierowane w stronę przeciwległych powierzchni ogniwa, przez co powstaje napięcie elektryczne.
Ogniwa fotowoltaiczne są bardzo często mylone z kolektorami słonecznymi, jednak mimo pewnych podobieństw ich zasada działania jest zupełnie inna.

 

Ilość energii jaką pozyskujemy z ogniw fotowoltaiczny zależy przede wszystkim od intensywności promieniowania słonecznego. Niestety w sezonie zimowym ogniwa są mniej wydajne.
Ważne jest odpowiednie ustawienie instalacji na dachu, optymalnym jest skierowanie jej maksymalnie na południe, wtedy energię pozyskuje się w sposób najbardziej efektywny.
Sposób pozyskiwania energii z ogniw fotowoltaicznych to nowoczesne, ekologiczne pozyskiwanie energii i krok do tego, aby pozyskiwać prąd za darmo.

 

Możesz również polubić…