Jak działają pompy głębinowe?
Pompy głębinowe są przeznaczone do tego, by pompować zimną wodę ze studni kopanej tudzież wierconej. Tak więc tego typy pompa jest przystosowana do pracy w wodzie, w celu wydobycia tej cieczy z nawet bardzo znaczących głębokości. Co jeszcze warto wiedzieć o pompach głębinowych?
Jak działa pompa głębinowa?
Pompy głębinowe służą przede wszystkim do wydobywania wody ze studni głębinowych. Opisując to nieco szerzej, pompy głębinowe wydobędą ciecz z pionowych ujęć wód podziemnych. Zacznijmy od tego, że pompa głębinowa inaczej nazywana jest pompą wirową. Nazwa ta pozwoli lepiej zrozumieć specyfikę działania owej pompy głębinowej. Pompa zostaje uruchomiona wówczas gdy odbywa się pobór wody z ujęcia podziemnego. Co ciekawe, może ona pracować zarówno w pionie, jak i w poziomie, a sklepy oferują szeroki wybór pomp głębinowych dostosowanych do bardziej lub mniej wymagających ujęć. Najważniejszym elementem pompy, od którego zależy wydajność pompy głębinowej jest wirnik (promieniowy lub diagonalny). Wytwarza on różnice ciśnień pomiędzy stroną zasysaną a tłoczoną, zwiększając szybkość pobierania wody. Czym napędzany jest wirnik? Element ten jest napędzany silnikiem elektrycznym. Tak więc moc silnika pompy ma ogromne znaczenie. Na rynku znajdą Państwo silnik trójfazowy lub jednofazowy. Najnowsze pompy głębinowe są automatyczne, zatem ich obsługa jest stosunkowo prosta.
Zastosowania pomp głębinowych
Zanim przejdziemy do zastosowań pomp głębinowych, warto wspomnieć o tym, iż każda taka pompa musi posiadać atesty higieniczne. Teraz możemy przejść do możliwości wykorzystywania pomp głębinowych. A znajdują one swe zastosowania przy gospodarstwach domowych, które zaopatrują w czystą wodę. Jednak czy tylko do tego się przydają? Wbrew pozorom pompy głębinowe są potrzebne wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dostępu do czystej wody. Zatem nadadzą się do pobierania tej cieczy zarówno ze studni głębinowych, jak i studni kręgowych. Pompy głębinowe znajdują zastosowanie w gospodarstwie rolniczym, w przemyśle i przy domach jednorodzinnych. Oprócz tego przydadzą się do zbiorników wolnostojących.
Bardzo ciekawe jest to, że oprócz pobierania wody, pompy głębinowe mogą być wykorzystywane do wydobycia ropy naftowej. Zatem przemysł nie obejdzie się bez takich pomp. Wyróżniamy kilka rodzajów pomp wykorzystywanych do wydobywania wody itp. Dzielimy je ze względu na konstrukcję oraz średnicę. Zacznijmy od tego pierwszego. Tutaj mamy do czynienia z dwoma rodzajami pomp: monoblokowymi oraz śrubowymi. Z kolei ze względu na średnicę możemy znaleźć pompy: trójcalowe, czterocalowe, sześciocalowe, ośmiocalowe, dziesięciocalowe i dwunastocalowe.
Zalety pomp głębinowych
Praca tych pomp na ogół jest ceniona, bowiem ma mnóstwo zalet. Największą z nich jest to, że ich działanie jest ciche i nikomu nie przeszkadza. Drugą zaś niskie koszty eksploatacji wody. Zdecydowanie są to najmocniejsze atuty pomp głębinowych. Do kolejnych możemy dodać ich duże możliwości zastosowania oraz wydajność pomp, które mogą tłoczyć wodę nawet na odległość ponad kilometra. Dodatkowo to dzięki pompom głębinowym otrzymują Państwo czystą wodę z ujęć głębinowych.
Wiedzą już Państwo, na czym polega zasada działania pompy głębinowej i dlaczego jest ona niezastąpiona do pozyskiwania wody i nie tylko. Wszak ropę również wydobędzie. Z pewnością opis ten pozwoli lepiej zrozumieć pompy głębinowe. Jeżeli są Państwo ciekawi, ile kosztują takie pompy, warto rozejrzeć się w internecie i zorientować w cennikach konkretnych firm sprzedających pompy
Najnowsze komentarze